10. Nedelja Trudnoće: Razumevanje Promena i Razvoja Bebe

Promene u Vašem Telu

Od desete nedelje trudnoće, možete očekivati značajne promene raspoloženja. Neke žene naizmenično se smeju i plaču, dok druge počinju da postavljaju filozofska pitanja o tome kakvi će roditelji biti. Takođe, možda će vam biti stalno vruće, ali ne brinite jer je to normalno u ovom periodu zbog promena do kojih dolazi u organizmu. Promene tena i dalje objašnjavamo hormonima – ne zaboravite da je ovo samo privremeno.

Razvoj Bebe

U desetoj nedelji trudnoće, vaša beba počinje da liči na pravog čoveka! Razvijeni su joj prsti na rukama i nogama, kao i većina velikih zglobova – laktovi, ramena, kolena, zglobovi na rukama i nogama. Beba pliva unutar materice, a kada mama i tata to vide na ultrazvuku, ne mogu da shvate da im se beba pokreće, a da majka pri tom još ne oseća pokrete. To je normalno, jer pokreti moraju biti dovoljno jaki, a dete dovoljno veliko da bi majka mogla da ih oseti. Dužina bebe sada je oko 30 mm, a težina 5 grama. Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.

Kod Lekara

Ovo je period u kojem možete da uradite prvi invazivni test – biopsija horionskih čupica – metod kojim se, dobijanjem minijaturnog dela posteljice bebe, u slučajevima kada postoji potreba za tim, dobija informacija o tome kakvi su hromozomi bebe i kojeg je pola.

Savet za ovu Nedelju

Raspitajte se o mogućnostima prenatalne dijagnostike. Deseta nedelja trudnoće je idealan period u kojem možete obaviti svoj prvi test u trudnoći. Uz neinvazivni prenatalni test, možete dobiti informacije o tome da li se vaša beba lepo razvija i da li su prisutni hromozomske abnormalnosti koje mogu izazvati Daunov ili neki drugi sindrom. Nakon saveta sa lekarom možete sami da odlučite šta je najbolje za vas. Neke žene žele da imaju sve odgovore i sigurne su tek kada urade sve testove, a neke više vole da ne prolaze kroz testove čiji ih rezultati mogu uznemiriti.

Ovaj članak je napisan uz konsultacije sa stručnjacima i pruža tačne i pouzdane informacije. Uvek se konsultujte sa svojim lekarom ili stručnjakom za dodatne informacije i savete koji su prilagođeni vašoj situaciji.

Kako vakcinacija beba smanjuje širenje zaraznih bolesti u zajednici

Vakcinacija beba je ključna preventivna mera u javnom zdravstvu. Vakcine efikasno štite decu od...

Kada i zašto se daje vakcina protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja (DTaP) bebama

Vakcinacija protiv difterije, tetanusa i pertusisa (DTaP) je standardni deo programa imunizacije za odojčad...

Zašto su vakcine protiv rotavirusa ključne u prevenciji dečjih dijareja

Rotavirus je uzročnik virusnog gastroenteritisa koji prvenstveno pogađa decu mlađu od pet godina. Ovaj...

- Reč našeg sponzora -

spot_img