31. Nedelja Trudnoće: Razvoj Bebe, Simptomi i Saveti za Buduće Majke

Razvoj Bebe

U 31. nedelji trudnoće, bebine kosti postaju tvrđe, a potrebe za kalcijumom, gvožđem, belančevinama i folnom kiselinom postaju sve veće. Rast bebe počinje polako da se usporava, ali se mozak i dalje ubrzano razvija:

  • Sazrevanje Nervnih Ćelija: Sazrevanje nervnih ćelija i njihovih završetaka je završeno, i beba može da oseća dodir i bol. Ako je blago gurnete, reagovaće pokretom na dodir.
  • Razvoj Pluća: Jedini organ koji još treba da se potpuno razvije su pluća. Najveći problem sa prevremeno rođenim bebama su nerazvijena pluća. Ako se mogućnost prevremenog porođaja otkrije na vreme, bebi može da pomogne kortikosteroid, lek koji može da ubrza sazrevanje ovog, tako važnog organa.
  • Težina i Dužina: Dužina bebe je sad oko 40 cm, a težina oko 1400 gr. Svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
  • Razvoj Pluća (NHS): Bebina pluća se razvijaju brzo, ali beba neće biti u potpunosti sposobna da diše sama do oko 36. nedelje.

Simptomi i Saveti za Majku

  • Brakston-Hiksove Kontrakcije: Moguće je da ćete početi više da osećate Brakston-Hiksove kontrakcije – lažne kontrakcije koje nisu bolne, ali nisu ni naročito prijatne. One traju od 30 do 60 sekundi, nisu ritmično ujednačene i javljaju se ponekad.
  • Priprema za Porodilište: Ako nosite dve ili više beba, trebalo bi da polako pripremate torbe za porodilište.
  • Kontrola Krvnog Pritiska: Vaša babica i lekari će vam ponuditi da provere krvni pritisak na svakom pregledu. Visok krvni pritisak može biti štetan za vas i vašu bebu i može biti rani znak preeklampsije.
  • Matične Ćelije: Da li ste znali da matične ćelije iz pupčane vrpce predstavljaju danas pravo biološko blago? One imaju ogroman potencijal u budućnosti, a na vama je da ga mudro iskoristite.

Zaključak

  1. nedelja trudnoće je period kada se bebin razvoj nastavlja, a majka se priprema za dolazak bebe. Važno je pratiti simptome, redovno posećivati lekara i pridržavati se saveta stručnjaka kako bi se obezbedila zdrava trudnoća i sigurna budućnost za vašeg mališana.

Ovaj članak je napisan uz konsultacije sa stručnjacima i pruža tačne i pouzdane informacije. Uvek se konsultujte sa svojim lekarom ili stručnjakom za dodatne informacije i savete koji su prilagođeni vašoj situaciji.

Kako vakcinacija beba smanjuje širenje zaraznih bolesti u zajednici

Vakcinacija beba je ključna preventivna mera u javnom zdravstvu. Vakcine efikasno štite decu od...

Kada i zašto se daje vakcina protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja (DTaP) bebama

Vakcinacija protiv difterije, tetanusa i pertusisa (DTaP) je standardni deo programa imunizacije za odojčad...

Zašto su vakcine protiv rotavirusa ključne u prevenciji dečjih dijareja

Rotavirus je uzročnik virusnog gastroenteritisa koji prvenstveno pogađa decu mlađu od pet godina. Ovaj...

- Reč našeg sponzora -

spot_img