33. Nedelja Trudnoće: Razvoj Bebe, Simptomi i Saveti za Trudnice

Vaša Beba u 33. Nedelji

U 33. nedelji trudnoće, bebin mozak i nervni sistem su potpuno razvijeni. Beba ima najviše plodove vode u ovom periodu, što omogućava ubrzani rast mozga. Smanjen prostor u materici onemogućava bebu da se kreće slobodno kao do tada, pa pokreti postaju jači. Bebina pluća su i dalje nezrela, ali beba sve više vežba disanje. Sirasti maz po koži deteta postaje sve deblji. Težina bebe je oko 1860 grama, a dužina oko 44 cm. Svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.

Simptomi i Promene u Vašem Telu

Veličina trbuha je individualna, i nemojte se upoređivati sa drugim trudnicama, naročito ako je vaš lekar potvrdio da dete dobro napreduje i da je odgovarajuće težine za datu gestacijsku starost. Zvuči zastrašujuće, ali sada dobijate otprilike oko pola kilograma nedeljno.

Nije strašno ako vam noge malo otiču, ali ako imate jake glavobolje, smetnje sa vidom, ako počnete naglo jako da otičete – naročito u licu, ako osećate muku, povraćate i imate jak bol u stomaku, morate odmah kod lekara. Ovi simptomi mogu da ukazuju da imate preklampsiju, poremećaj koji se javlja samo u trudnoći i predstavlja jednu od najtežih komplikacija, a glavne karakteristike su oticanje, belančevine u mokraći i nagli skok pritiska.

Saveti za Ovu Nedelju

Proverite kada počinje vaše trudničko odsustvo. Raspitajte se šta vam je sve potrebno od dokumenata da biste obezbedili roditeljske nadoknade. Dogovorite se sa prijateljicama koje imaju decu da vam ustupe ili pozajme stvari koje se mogu nasleđivati od druge dece. Kad sve konačno nabavite i kompletirate, treba da počnete s pranjem, peglanjem i slaganjem stvari.

Ako imate još dece, neka učestvuju u pripremama za dolazak nove bebe. To će im pomoći da se ne osećaju izolovanim. Kada beba stigne, posvetite im vreme kada beba spava. Neka to bude “samo njihovo vreme”. Neka vežbaju prepovijanje i držanje bebe na svojim lutkama – tako će početi da shvataju da su sad veliki brat ili velika sestra.

Dodatne Informacije

  • Previše kofeina u trudnoći povećava rizik od spontanog pobačaja ili rođenja bebe sa niskom težinom. Ne uzimajte više od 200mg kofeina dnevno.
  • Žgaravica ili refluks kiseline u trudnoći su česti, uzrokovani hormonskim promenama i rastućom bebom koja pritiska na vaš stomak.
  • Placenta raste u vašoj materici tokom trudnoće. Donosi kiseonik i hranljive materije vašoj rastućoj bebi i izbacuje otpadne proizvode iz bebine krvi.
  • Stvari na koje treba misliti: Šta se dešava ako je beba karlična, o ublažavanju bola tokom porođaja, pomoć za kupovinu hrane i mleka sa Healthy Start shemom ako ste trudni ili imate dete mlađe od 4 godine i primanje određenih beneficija, ili ste mlađi od 18 godina.

Ovaj članak je napisan uz konsultacije sa stručnjacima i pruža tačne i pouzdane informacije. Uvek se konsultujte sa svojim lekarom ili stručnjakom za dodatne informacije i savete koji su prilagođeni vašoj situaciji.

Kako vakcinacija beba smanjuje širenje zaraznih bolesti u zajednici

Vakcinacija beba je ključna preventivna mera u javnom zdravstvu. Vakcine efikasno štite decu od...

Kada i zašto se daje vakcina protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja (DTaP) bebama

Vakcinacija protiv difterije, tetanusa i pertusisa (DTaP) je standardni deo programa imunizacije za odojčad...

Zašto su vakcine protiv rotavirusa ključne u prevenciji dečjih dijareja

Rotavirus je uzročnik virusnog gastroenteritisa koji prvenstveno pogađa decu mlađu od pet godina. Ovaj...

- Reč našeg sponzora -

spot_img