Chorionic Villus Sampling (CVS): Test za Rano Otkrivanje Genetskih Poremećaja

CVS test, ili test hroničnog horionskog vilusa, je medicinski postupak koji se koristi za otkrivanje genetskih poremećaja kod fetusa. Ovaj test je od velike važnosti jer omogućava roditeljima da saznaju da li njihovo dete ima neki genetski poremećaj i da se pripreme za eventualne izazove koji mogu nastati. U ovom članku ćemo detaljnije objasniti šta je CVS test, kada se preporučuje, kako se izvodi, prednosti i mane ovog testa, genetski poremećaji koji se mogu otkriti i kako se tumače rezultati.

Ključne tačke

  • CVS test je prenatalni test koji se koristi za otkrivanje genetskih poremećaja fetusa.
  • Preporučuje se ženama koje su starije od 35 godina, imaju porodičnu istoriju genetskih poremećaja ili su prethodno imale trudnoću sa genetskim poremećajem.
  • CVS test se izvodi uzimanjem uzorka ćelija iz posteljice, obično između 11. i 14. nedelje trudnoće.
  • Prednosti CVS testa su rana dijagnostika genetskih poremećaja, dok su nedostaci mogućnost komplikacija i rizika od pobačaja.
  • CVS testom se mogu otkriti poremećaji kao što su Daunov sindrom, Klinefelterov sindrom, Turnerov sindrom i dr.

Šta je CVS test?

CVS test je postupak koji se koristi za uzimanje uzorka ćelija horionskog vilusa, koji je deo posteljice. Ove ćelije sadrže genetski materijal fetusa i mogu se analizirati kako bi se otkrili eventualni genetski poremećaji. Postupak se obično izvodi između 10. i 13. nedelje trudnoće.

Kada se preporučuje CVS test?

CVS test se preporučuje u sledećim situacijama:
– Ako postoji porodična istorija genetskog poremećaja
– Ako je žena starija od 35 godina
– Ako su prethodni prenatalni testovi pokazali povećan rizik od genetskog poremećaja
– Ako postoji sumnja na određeni genetski poremećaj na osnovu ultrazvučnog pregleda

Kako se izvodi CVS test?

CVS test se obično izvodi na dva načina: transabdominalno i transcervikalno. Transabdominalni CVS test se izvodi ubacivanjem tanke igle kroz trbuh majke i uzimanjem uzorka ćelija horionskog vilusa. Transcervikalni CVS test se izvodi ubacivanjem tanke cevi kroz cerviks majke i uzimanjem uzorka ćelija horionskog vilusa. Oba postupka se obično izvode pod kontrolom ultrazvuka kako bi se tačno odredilo mesto uzimanja uzorka.

Prednosti i mane CVS testa

Prednosti CVS testa uključuju:
– Rana dijagnoza genetskih poremećaja
– Mogućnost da se roditelji pripreme za eventualne izazove koji mogu nastati
– Mogućnost da se donese informisana odluka o daljem toku trudnoće

Međutim, postoje i neke mane CVS testa, kao što su:
– Rizik od komplikacija, kao što su infekcija ili krvarenje
– Mogućnost lažno pozitivnih ili lažno negativnih rezultata
– Potreba za dodatnim testovima radi potvrde rezultata

Genetski poremećaji koji se mogu otkriti CVS testom

CVS test može otkriti različite genetske poremećaje, uključujući:
– Daunov sindrom
– Edvardsov sindrom
– Patauov sindrom
– Kističnu fibrozu
– Talasemiju
– Hemofiliju

Kako se pripremiti za CVS test?

Pre CVS testa, lekar će dati određene instrukcije i preporuke. To može uključivati uzimanje određenih lekova ili izbegavanje određene hrane ili aktivnosti. Takođe je važno da se žena psihički pripremi za test i da ima podršku partnera ili porodice.

Da li je CVS test bolan?

CVS test može biti neprijatan, ali većina žena ga opisuje kao blagu nelagodnost. Lokalni anestetik se obično koristi kako bi se smanjila nelagodnost tokom postupka. Nakon testa, žena može osećati blagu bol ili grčeve, ali to obično prolazi brzo.

Koliko vremena je potrebno da se dobiju rezultati CVS testa?

Rezultati CVS testa obično stižu u roku od 1 do 2 nedelje. Međutim, u nekim slučajevima može biti potrebno više vremena za analizu uzorka i dobijanje tačnih rezultata.

Da li postoje rizici od komplikacija nakon CVS testa?

Postoji mali rizik od komplikacija nakon CVS testa, kao što su infekcija, krvarenje ili oštećenje posteljice. Da bi se smanjio rizik od ovih komplikacija, važno je da se postupak izvodi iskusnim lekarom i da se pridržavaju svih preporuka i uputstava.

Kako tumačiti rezultate CVS testa?

Rezultati CVS testa mogu biti pozitivni, negativni ili neodređeni. Pozitivan rezultat ukazuje na prisustvo genetskog poremećaja kod fetusa, dok negativan rezultat ukazuje na odsustvo genetskog poremećaja. Neodređeni rezultat znači da je potrebno dodatno testiranje kako bi se potvrdili rezultati.

Zaključak

CVS test je važan medicinski postupak koji omogućava rano otkrivanje genetskih poremećaja kod fetusa. Ovaj test može pomoći roditeljima da se pripreme za eventualne izazove koji mogu nastati i da donesu informisane odluke o daljem toku trudnoće. Međutim, važno je imati na umu da CVS test nosi određene rizike i da rezultati mogu biti neodređeni. Zbog toga je važno da se o svim aspektima CVS testa razgovara sa lekarom pre donošenja odluke o njegovom izvođenju.

Često postavljana pitanja

Šta je Chorionic Villus Sampling (CVS)?

Chorionic Villus Sampling (CVS) je test koji se koristi za rano otkrivanje genetskih poremećaja kod fetusa.

Kako se izvodi CVS test?

CVS test se izvodi tako što se uzima uzorak horionskih resica, koje su sitne izrasline na posteljici. Uzorak se može uzeti na dva načina: kroz cerviks (vrat maternice) ili kroz trbušni zid.

Koje su prednosti CVS testa?

Prednosti CVS testa su da se može izvesti ranije u trudnoći nego amniocenteza, što znači da se rezultati mogu dobiti ranije. Takođe, CVS test ima veću preciznost u otkrivanju određenih genetskih poremećaja u poređenju sa drugim testovima.

Koje su moguće komplikacije CVS testa?

Moguće komplikacije CVS testa uključuju krvarenje, infekciju, pobačaj i oštećenje fetusa. Međutim, ove komplikacije su retke i javljaju se u manje od 1% slučajeva.

Koje genetske poremećaje može otkriti CVS test?

CVS test može otkriti različite genetske poremećaje, uključujući Daunov sindrom, cističnu fibrozu, hemofiliju, Tay-Sachs bolest i druge.

Koje su alternative CVS testu?

Alternative CVS testu su amniocenteza i neinvazivni prenatalni testovi (NIPT). Amniocenteza se izvodi kasnije u trudnoći i uključuje uzimanje uzorka amnionske tečnosti, dok NIPT uključuje uzimanje uzorka majčine krvi i analizu fetalne DNK.

Kako sam uz pomoć igre sa koncem podsticala bebu da koristi fine pokrete prstima

Kada sam prvi put čula za igru sa koncem kao metodu podsticanja fine motorike...

Kako sam prilagodila negu kože bebe u različitim godišnjim dobima

Kada postanemo roditelji, briga o bebi postaje naš glavni prioritet. Jedan od najvažnijih aspekata...

Kako sam uz pomoć igre „sakrij igračku u kutiju“ podstakla bebu da koristi obe ruke

Igra „sakrij igračku u kutiju“ je jednostavna, ali izuzetno korisna aktivnost koja može značajno...

- Reč našeg sponzora -

spot_img