Kako akušersko nasilje utiče na mentalno zdravlje majki u Srbiji 2024

Akušersko nasilje je ozbiljan problem u zdravstvenom sistemu koji utiče na trudnice, porodilje i novorođenčad tokom porođaja. Ono obuhvata različite oblike neprimerenog ponašanja medicinskog osoblja, uključujući fizičko i emocionalno zlostavljanje, uskraćivanje informacija i pristanka, kao i zanemarivanje potreba pacijenata. U Srbiji, istraživanja pokazuju da je akušersko nasilje prisutno u različitim oblicima.

Prema studiji Autonomnog ženskog centra iz 2019. godine, 56% ispitanica je doživelo neki oblik akušerskog nasilja tokom porođaja. Najčešći oblici uključuju nedostatak informacija o medicinskim postupcima (44%), verbalno zlostavljanje (31%) i fizičko zlostavljanje (15%).

Posledice akušerskog nasilja mogu biti dugotrajne i uticati na mentalno zdravlje žena. Studije ukazuju da žene koje su doživele akušersko nasilje imaju povećan rizik od postporođajne depresije i posttraumatskog stresnog poremećaja. Prepoznavanje i adresiranje problema akušerskog nasilja je ključno za unapređenje zdravstvene zaštite majki i novorođenčadi.

Potrebne su sistemske promene, uključujući edukaciju medicinskog osoblja, uspostavljanje jasnih protokola i mehanizama za prijavljivanje i rešavanje slučajeva akušerskog nasilja.

Ključne tačke

  • Akušersko nasilje u Srbiji manifestuje se kroz fizičko, verbalno, emocionalno i medicinsko zlostavljanje trudnica i porodilja.
  • Akušersko nasilje ima negativan uticaj na mentalno zdravlje majki u Srbiji, dovodeći do povećanog stresa, anksioznosti i depresije.
  • Akušersko nasilje se tretira u srpskom zdravstvenom sistemu kroz edukaciju zdravstvenih radnika i promenu prakse, ali postoje izazovi u sprovođenju adekvatnih mera zaštite.
  • Aktivizam i borba protiv akušerskog nasilja u Srbiji podrazumeva podizanje svesti, pružanje podrške žrtvama i zahtevanje promena u sistemu zdravstvene zaštite.
  • Podrška majkama koje su bile žrtve akušerskog nasilja u Srbiji može se pružiti kroz psihološku pomoć, grupnu podršku i pravnu pomoć u slučajevima zlostavljanja.

Uticaj akušerskog nasilja na mentalno zdravlje majki u Srbiji

Traumatična iskustva tokom porođaja

Traumatična iskustva tokom porođaja mogu dovesti do razvoja postporođajne depresije, anksioznosti, posttraumatskog stresnog poremećaja i drugih mentalnih zdravstvenih problema.

Posledice akušerskog nasilja po žene

Žene koje su bile žrtve akušerskog nasilja često se suočavaju sa osećajem bespomoćnosti, straha od ponovnog porođaja i poteškoćama u formiranju veze sa novorođenčetom.

Podrška i prevencija akušerskog nasilja

Važno je pružiti podršku i adekvatnu psihološku pomoć ženama koje su prošle kroz traumatično iskustvo porođaja. Takođe je neophodno raditi na prevenciji akušerskog nasilja kroz edukaciju medicinskog osoblja, promociju prava trudnica i porodilja, kao i unapređenje prakse porođaja u skladu sa najboljim međunarodnim standardima.

Kako se akušersko nasilje tretira u srpskom zdravstvenom sistemu?

U srpskom zdravstvenom sistemu, akušersko nasilje se često ne prepoznaje i ne tretira adekvatno. Nedostatak edukacije medicinskog osoblja o pravima trudnica i porodilja, kao i nedostatak protokola za prevenciju i zaštitu od akušerskog nasilja, doprinose tome da se ovi problemi ne rešavaju na odgovarajući način. Takođe, nedostatak podrške za žene koje su bile žrtve akušerskog nasilja dodatno otežava proces oporavka i sprečava ih da potraže pomoć.

Neophodno je unaprediti praksu u srpskom zdravstvenom sistemu kroz edukaciju medicinskog osoblja o pravima trudnica i porodilja, implementaciju protokola za prevenciju akušerskog nasilja i pružanje podrške ženama koje su prošle kroz traumatično iskustvo porođaja.

Aktivizam i borba protiv akušerskog nasilja u Srbiji

Godina Broj prijavljenih slučajeva Broj osuđenih počinilaca Broj organizacija koje pružaju podršku žrtvama
2015 120 30 15
2016 150 40 20
2017 180 50 25
2018 200 60 30

U poslednjih nekoliko godina, aktivizam i borba protiv akušerskog nasilja dobijaju sve veću pažnju u Srbiji. Različite nevladine organizacije, udruženja građana i pojedinci posvećeni su podizanju svesti o problemu akušerskog nasilja, pružanju podrške ženama koje su bile žrtve ovog oblika zlostavljanja, kao i zagovaranju za promene u praksi porođaja. Kroz organizovanje javnih događaja, kampanja podizanja svesti, edukativnih programa i lobiranja za promene u zakonodavstvu, aktivisti rade na stvaranju boljih uslova za trudnice, porodilje i novorođenčad.

Njihov rad doprinosi jačanju svesti o problemu akušerskog nasilja i podstiče društvo da prepozna važnost zaštite prava žena tokom porođaja.

Kako podržati majke koje su bile žrtve akušerskog nasilja u Srbiji

Podrška majkama koje su bile žrtve akušerskog nasilja ključna je za njihov proces oporavka. Važno je osigurati pristup psihološkoj pomoći, grupnoj terapiji i savetovanju kako bi se ženama pružila podrška u suočavanju sa traumatičnim iskustvom porođaja. Takođe je važno osnažiti žene da progovore o svojim iskustvima i traže pravdu za eventualne nepravde koje su pretrpele.

Pored toga, podrška porodici, prijateljima i zajednici takođe može biti od velikog značaja za majke koje su prošle kroz traumatično iskustvo porođaja. Razumevanje, empatija i podrška okoline mogu pomoći ženama da se osećaju manje same i izolovane u procesu oporavka.

Poboljšanje zakonodavstva i prakse u borbi protiv akušerskog nasilja u Srbiji

Jasne zakonske regulative

Neophodno je usvojiti jasne zakonske regulative koje štite prava trudnica, porodilja i novorođenčadi tokom porođaja, kao i propise koji sankcionišu medicinsko osoblje koje vrši zlostavljanje ili diskriminaciju.

Unapređenje prakse porođaja

Takođe je važno unaprediti praksu porođaja kroz edukaciju medicinskog osoblja o ljudskim pravima, etici i profesionalnom ponašanju tokom porođaja.

Protokol za prevenciju akušerskog nasilja

Implementacija protokola za prevenciju akušerskog nasilja i pružanje podrške ženama koje su bile žrtve ovog oblika zlostavljanja takođe su ključni koraci ka poboljšanju situacije u srpskom zdravstvenom sistemu.

Budući izazovi i perspektive za smanjenje akušerskog nasilja i unapređenje mentalnog zdravlja majki u Srbiji

Budući izazovi u borbi protiv akušerskog nasilja u Srbiji uključuju potrebu za kontinuiranim radom na podizanju svesti o problemu, unapređenjem edukacije medicinskog osoblja, jačanjem podrške ženama koje su bile žrtve ovog oblika zlostavljanja, kao i promenama u zakonodavstvu i praksi porođaja. Perspektive za smanjenje akušerskog nasilja i unapređenje mentalnog zdravlja majki u Srbiji leže u zajedničkom angažovanju društva, institucija i pojedinaca na stvaranju sigurnijeg okruženja za trudnice, porodilje i novorođenčad. Kroz kontinuirani rad na prevenciji akušerskog nasilja, podršci ženama koje su prošle kroz traumatično iskustvo porođaja i unapređenju zakonodavstva i prakse porođaja, moguće je stvoriti bolje uslove za sve majke u Srbiji.

Često postavljana pitanja

Šta je akušersko nasilje?

Akušersko nasilje se definiše kao bilo koji oblik fizičkog, emocionalnog ili verbalnog zlostavljanja koje majka doživljava tokom trudnoće, porođaja ili postporođajnog perioda od strane medicinskog osoblja.

Kako akušersko nasilje utiče na mentalno zdravlje majki?

Akušersko nasilje može imati ozbiljne posledice po mentalno zdravlje majki. To može dovesti do pojave anksioznosti, depresije, posttraumatskog stresnog poremećaja, kao i smanjenja samopouzdanja i samopoštovanja.

Kako se akušersko nasilje tretira u Srbiji?

U Srbiji, akušersko nasilje se tretira kao ozbiljan problem, a postoje zakoni i propisi koji štite prava trudnica i porodilja. Međutim, postoje izazovi u sprovođenju tih zakona i edukaciji medicinskog osoblja o važnosti poštovanja prava trudnica i porodilja.

Kako se može pomoći ženama koje su doživele akušersko nasilje?

Ženama koje su doživele akušersko nasilje treba pružiti podršku i razumevanje. Važno je osnažiti ih da potraže pomoć stručnjaka, poput psihologa ili savetnika, kako bi prevazišle traume i poboljšale svoje mentalno zdravlje. Takođe, važno je raditi na edukaciji medicinskog osoblja o pravima trudnica i porodilja kako bi se sprečilo dalje akušersko nasilje.

Kako prepoznati simptome laktostaze kod žena koje doje

Laktostaza je medicinski fenomen koji se javlja kod dojilja kada dolazi do zastoja mleka...

Kako prepoznati i lečiti albinizam kod beba

Albinizam je genetski poremećaj koji se karakteriše smanjenom ili potpunom odsutnošću proizvodnje melanina, pigmenta...

Zašto beba sisa kratko i često: Problemi sa dojenjem kod porodilja

Učestalo dojenje novorođenčadi je od ključnog značaja za njihov optimalan fizički i emocionalni razvoj....

- Reč našeg sponzora -

spot_img

OSTAVI KOMENTAR

Molimo unesite komentar!
Molimo Vas unestite Vaše ime