Ovulacija je proces oslobađanja jajne ćelije iz jajnika u jajovod. Obično se događa oko 13-15 dana pre početka svakog menstrualnog ciklusa. Kao i menstruacija, vreme ovulacije može varirati od ciklusa do ciklusa, a može se dogoditi i da imate ciklus u kojem uopšte ne dolazi do ovulacije.
Kako ovulacija funkcioniše
Male jajne ćelije se razvijaju u kesicama, poznatim kao folikuli, u vašim jajnicima. Folikuli se razvijaju nekoliko meseci pre nego što su spremni da oslobode svoju jajnu ćeliju (procenjuje se na više od 175 dana, ili više od ~6 ciklusa). U bilo kom trenutku, u vašim jajnicima postoje folikuli na nekoliko stadijuma razvoja.
Na početku svakog menstrualnog ciklusa, nekoliko (oko 10) razvijajućih folikula se smatra kandidatima za ovulaciju tog ciklusa. Otprilike na polovini folikularne faze, jedan folikul postaje dominantan. Kao što superstar sportista biva izabran iz gomile, svi resursi se tada usmeravaju na pripremu tog jednog folikula, a ostali potencijali umiru.
Kada je folikul spreman, oslobađa svoju jajnu ćeliju. Jajna ćelija putuje iz jajnika i biva preuzeta od strane jajovoda (dva nisu zapravo povezana – zamislite kraj jajovoda kako prikuplja jajnu ćeliju iz trbušne šupljine). Nakon oslobađanja, jajna ćelija ima oko 12-24 sata da bude oplodjena spermatozoidom u jajovodu. Ako jajna ćelija nije oplodjena u ovom kratkom vremenskom periodu, počinje da se razgrađuje. Ako je oplodjena, putuje do materice tokom narednih 6-12 dana, da bi se moguće implantirala za trudnoću.
Svi ovi događaji se odvijaju pod uticajem cikličnih promena vaših reproduktivnih hormona. Hormoni kontrolišu izbor i razvoj vaših folikula, oslobađanje svake jajne ćelije i pripremu vaše materice za moguću implantaciju.
Kako mozak i hormoni interaguju sa ovulacijom?
Veza između mozga i jajnika koja kontroliše razvoj folikula i ovulaciju naziva se hipotalamo-hipofizno-jajnička osovina, ili HPO osovina.
Pre ovulacije, mozak proizvodi kontinuirane nalet hormona folikul-stimulišućeg hormona, ili FSH, tokom celog ciklusa. FSH radi tačno ono za šta je nazvan – stimuliše folikule da se razvijaju. Kako se folikuli razvijaju, proizvode estrogen.
Kako dominantni folikul biva izabran i raste (6-9 dana ciklusa), estrogen počinje da raste. Kada količina estrogena dostigne gornji prag, jajna ćelija je spremna za oslobađanje. Mozak tada proizvodi nalet luteinizirajućeg hormona (LH), pokrećući ovulaciju. Oslobađanje jajne ćelije iz folikula i jajnika događa se oko 24 sata kasnije (10-12 sati nakon vrhunca LH).
Nakon ovulacije, jajna ćelija može biti na putu, ali posao folikula je daleko od kraja. Luteinizirajući hormon transformiše veliki folikul koji proizvodi estrogen u mašinu za proizvodnju progesterona. Ovaj novi proizvođač progesterona (koji takođe proizvodi estrogen) naziva se corpus luteum, ili “žuto telo” na latinskom (jer je žućkaste boje). Novi corpus luteum se stvara svaki ciklus u kojem se dogodi ovulacija. Ako se ovulacija ne dogodi, nećete dobiti taj porast progesterona uopšte.
Ako jajna ćelija nije oplodjena spermom i zatim implantirana u sluzokožu materice (nakon putovanja kroz jajovod, što traje nekoliko dana), corpus luteum počinje da se razgrađuje, a nivo hormona pada, pokrećući vašu menstruaciju. Ako se trudnoća dogodi, corpus luteum pruža dovoljno progesterona za razvoj vaše trudnoće, dok placenta ne preuzme.
Vaša ovulacija nije sat.
Bilo koji faktori koji utiču na hormonalno pulsiranje u vašem mozgu mogu uticati na vašu ovulaciju. Faktori okoline i unutrašnji faktori poput stresa, ishrane i promena u vežbanju mogu dovesti do toga da vaša ovulacija se dogodi malo ranije, ili kasnije, ili uopšte ne. Vaš period može tada doći ranije ili kasnije, i biti lakši ili teži.
Vaša folikularna faza se smatra “plastičnom”, u poređenju sa vašom lutealnom fazom. To znači da se može često menjati u dužini, od ciklusa do ciklusa. Ako znate dužinu vaše tipične lutealne faze (najčešće 13-15 dana), možete računati unazad da biste dobili ideju kada ste ovulirali. Promene u dužini vašeg ciklusa su obično usmerene na folikularnu fazu – vreme koje je potrebno folikulu da dostigne tačku ovulacije.
Zašto je ovulacija važna?
Neovuliranje svaki put može ne biti zabrinjavajuće, ali ako postane uobičajeno, ili ako prestanete da ovulirate uopšte (i ne dobijate hormone na drugi način), mogu nastati ozbiljni zdravstveni problemi kao rezultat.
Proces ovulacije pruža vašem telu potrebne nivoe estrogena i progesterona – hormoni koji igraju ulogu daleko izvan plodnosti. Oni utiču na gustinu vaših kostiju, zdravlje srca, metabolizam, kvalitet sna, mentalno zdravlje i dalje. Dovoljno ih je važno imati. Anovulacija tokom plodnih godina povezana je sa osteoporozom, kardiovaskularnim bolestima i određenim vrstama karcinoma kasnije u životu.
Kako da znam da li ovuliram?
Kao odrasla osoba, verovatno ovulirate većinu vremena ako je vaš ciklus generalno u granicama (to je 24-38 dana za odrasle, sa manje od 7-9 varijacija od ciklusa do ciklusa, i menstrualni period od 2-7 dana). Ciklusi koji su konstantno izvan ovih granica (dugi, kratki ili vrlo neregularni) mogu biti indikacija anovulacije i razlog da razgovarate sa vašim zdravstvenim radnikom.
Da biste znali da li ovulirate (i kada se to događa u vašem ciklusu), možete probati:
- Praćenje dužine i redovnosti vašeg ciklusa,
- Korišćenje testova za ovulaciju kupljenih u apoteci,
- Praćenje vaših fizičkih znakova plodnosti tokom nekoliko ciklusa, uključujući vašu bazalnu telesnu temperaturu i cervikalnu tečnost,
- Imati vašeg zdravstvenog radnika da proveri vaš hormonalni profil (testiranjem uzorka vaše krvi, uzetog tokom vaše srednje lutealne faze).