Kako podsticati bebu da se prevrće na leđa

Prevrtanje bebe na leđa je značajan razvojni milestone koji se obično javlja između 4. i 6. meseca života. Ovaj pokret ukazuje na napredak u motoričkom razvoju i jačanju mišića bebe. Sposobnost prevrtanja je preduslov za druge važne veštine kao što su sedenje, puzanje i hodanje. Kada se beba prevrne na leđa, ona razvija:
1. Mišićnu snagu, posebno u vratu, ramenima i trupu
2. Koordinaciju pokreta
3. Prostornu orijentaciju
4. Ravnotežu

Prevrtanje na leđa takođe ima pozitivan uticaj na kognitivni razvoj bebe, jer joj omogućava da posmatra svet iz nove perspektive. Ovo stimuliše razvoj mozga i podstiče radoznalost. Redovno menjanje položaja bebe je važno za sprečavanje plagiocefalije (spljoštene glave) i tortikolisa (ukočenog vrata). Prevrtanje na leđa pomaže u ravnomernoj distribuciji pritiska na glavu i telo bebe. Roditelji mogu podsticati prevrtanje:
– Postavljanjem igračaka sa strane bebe
– Nežnim vođenjem pokreta
– Obezbeđivanjem bezbednog prostora za vežbanje

Važno je napomenuti da svaka beba ima svoj tempo razvoja, i da neke bebe mogu savladati prevrtanje ranije ili kasnije od proseka.

Ključne tačke

  • Prevrtanje bebe na leđa je važno za njen razvoj i jačanje mišića
  • Okolina treba biti sigurna i podsticajna za bebu kako bi se ohrabrilo prevrtanje
  • Igračke i rekviziti mogu biti korisni u podsticanju bebe da se prevrne
  • Vreme nakon buđenja je idealno za podsticanje prevrtanja
  • Važno je pružiti podršku i ohrabrenje bebi tokom procesa prevrtanja
  • Prevrtanje bebe treba da bude deo svakodnevne rutine kako bi se ojačali mišići
  • Ukoliko primetite da beba ima poteškoća sa prevrtanjem, potražite pomoć stručnjaka

Priprema okoline za podsticanje prevrtanja

Priprema okoline

Prvo, osigurate da beba ima dovoljno prostora za kretanje. Postavite meku podlogu na kojoj će beba moći da vežba prevrtanje, kako bi se osećala sigurno i uudobno.

Bezbednost bebe

Takođe, uverite se da nema oštrih predmeta ili opasnosti u blizini, kako bi beba bila bezbedna tokom vežbanja. Takođe je važno osigurati da beba bude uudobno obučena tokom vežbanja prevrtanja. Odeća ne sme biti preuska ili pretesna, kako bi beba mogla slobodno da se kreće i vežba svoje motoričke veštine.

Odabir odeće

Takođe, izaberite odeću od prirodnih materijala kako bi koža bebe mogla da diše tokom vežbanja. Osim toga, možete koristiti jastuke ili rekvizite koji će podržati bebinu kičmu i olakšati joj prevrtanje na leđa.

Korišćenje igračaka i rekvizita

Korišćenje igračaka i rekvizita može biti od velike pomoći u podsticanju bebe da se prevrne na leđa. Možete koristiti različite igračke koje će privući pažnju bebe i motivisati je da se prevrne. Igračke sa zvečkama, ogledalima ili različitim teksturama mogu biti posebno privlačne za bebu i podstaći je da vežba prevrtanje.

Takođe, možete koristiti rekvizite poput velikih jastuka ili lopti koje će podržati bebinu kičmu i olakšati joj prevrtanje na leđa. Ovi rekviziti mogu pomoći bebi da ojača mišiće vrata i leđa, što će joj olakšati prevrtanje. Takođe, možete koristiti prostirke sa različitim teksturama kako biste podstakli bebu da istražuje okolinu dok vežba prevrtanje.

Vreme za podsticanje prevrtanja

Godina Broj prevrtanja Ukupno vreme za prevrtanje (sati)
2018 120 240
2019 150 300
2020 100 200

Važno je odabrati pravo vreme za podsticanje bebe da vežba prevrtanje na leđa. Najbolje vreme za vežbanje prevrtanja je kada je beba budna i raspoložena za igru. Izaberite trenutak kada je beba odmorna i siti, kako bi bila spremna za vežbanje.

Takođe, izaberite trenutak kada ste vi raspoloženi za igru i podršku bebi, kako biste joj pružili potrebnu pažnju i podršku. Takođe je važno da ne forsirate bebu da vežba prevrtanje ako nije raspoložena za to. Pratite signale bebe i budite strpljivi dok ona vežba svoje motoričke veštine.

Nemojte je forsirati ili je stavljati pod pritisak, već joj pružite podršku i ohrabrenje dok vežba prevrtanje.

Podrška i ohrabrivanje bebe

Kada podstičete bebu da vežba prevrtanje na leđa, važno je pružiti joj podršku i ohrabrenje tokom ovog procesa. Budite prisutni tokom vežbanja i pružite bebi pažnju i podršku dok vežba svoje motoričke veštine. Možete joj pevati pesmice ili pričati priče kako biste je ohrabrili da nastavi sa vežbanjem.

Takođe je važno da pohvalite bebu kada uspe da se prevrne na leđa. Ohrabrite je rečima hvale i osmehom kako biste joj pokazali da ste ponosni na njen uspeh. Ovo će motivisati bebu da nastavi sa vežbanjem i ojačati njeno samopouzdanje.

Prevrtanje kao deo svakodnevne rutine

Vežbe kao deo dnevnog reda

Uključivanje vežbi prevrtanja u svakodnevnu rutinu je veoma važno za bebinu motivaciju i napredak. Ovo će pomoći bebi da se navikne na ove vežbe i da ih izvršava sa jednakom lakoćom kao i druge aktivnosti.

Kombinovanje vežbi sa drugim aktivnostima

Takođe možete kombinovati vežbanje prevrtanja sa drugim aktivnostima kako biste održali bebinu pažnju i motivaciju. Na primer, možete pevati pesmice ili pričati priče dok beba vežba prevrtanje, kako bi ove vežbe bile zabavne i interesantne za nju.

Zabavne vežbe za bebu

Vežbe prevrtanja ne moraju biti dosadne i monotone. Možete ih učiniti zabavnim i interesantnim za bebu, kombinujući ih sa drugim aktivnostima ili koristeći različite oblike i teksture. Ovo će pomoći bebi da se više zabavi i motiviše za vežbanje.

Kada potražiti pomoć stručnjaka

U nekim slučajevima, može biti potrebno potražiti pomoć stručnjaka ukoliko primetite da beba ima poteškoća sa prevrtanjem na leđa. Ako primetite da beba ne napreduje u svojim motoričkim veštinama ili ima poteškoća sa ravnotežom i koordinacijom, obratite se pedijatru ili fizioterapeutu radi saveta i podrške. Takođe, ukoliko primetite bilo kakve znake nelagodnosti ili bola kod bebe tokom vežbanja prevrtanja, odmah se obratite stručnjaku radi procene stanja.

Važno je reagovati na vreme kako bi se sprečile eventualne komplikacije ili problemi sa razvojem. U zaključku, podsticanje bebe da se prevrne na leđa je važan korak u njenom razvoju koji može doprineti njenom motoričkom, kognitivnom i emocionalnom razvoju. Važno je pružiti bebi podršku i ohrabrenje tokom ovog procesa kako bi se osećala sigurno i motivisano da vežba svoje motoričke veštine.

Takođe je važno pratiti signale bebe i reagovati na vreme ukoliko primetite bilo kakve poteškoće ili probleme sa razvojem.

Često postavljana pitanja

Kako podsticati bebu da se prevrće sa stomaka na leđa?

Postoje različiti načini da podstaknete bebu da se prevrne sa stomaka na leđa. Možete koristiti igračke, tapkanje po podlozi, ili jednostavno pružiti podršku i ohrabrenje dok beba vežba ovu veštinu.

Kada beba obično počinje da se prevrće sa stomaka na leđa?

Većina beba počinje da se prevrće sa stomaka na leđa između 4. i 6. meseca života. Međutim, svaka beba je jedinstvena i može početi da razvija ovu veštinu u različito vreme.

Da li postoji nešto što možemo uraditi da pomognemo bebi da se prevrne?

Da, postoji nekoliko stvari koje možete uraditi da pomognete bebi da se prevrne. Možete postaviti igračke ili predmete koje beba voli na podlogu kako bi je privukli da se prevrne. Takođe, možete blago tapkati po podlozi kako biste privukli pažnju bebe i podstakli je da se prevrne.

Da li je normalno ako beba kasnije počne da se prevrće sa stomaka na leđa?

Da, svaka beba se razvija svojim tempom, pa je sasvim normalno ako beba kasnije počne da se prevrće sa stomaka na leđa. Važno je pratiti razvoj bebe i konsultovati se sa pedijatrom ako imate bilo kakve brige u vezi sa razvojem motoričkih veština.

Koji su prvi zubići koji rastu i kada ih očekivati?

Rast mlečnih zubića kod beba je proces koji obično počinje oko šestog meseca života,...

Zašto beba ima problema sa metabolizmom: Kongenitalni poremećaji

Kongenitalni poremećaji metabolizma su urođeni genetski poremećaji koji se javljaju kod novorođenčadi i male...

Kako pravilno skladištiti majčino mleko za kasniju upotrebu

Skladištenje majčinog mleka je važan aspekt brige o novorođenčetu. Ova praksa omogućava majkama da...

- Reč našeg sponzora -

spot_img

OSTAVI KOMENTAR

Molimo unesite komentar!
Molimo Vas unestite Vaše ime