Kako prepoznati i lečiti postporođajni prolaps bešike

Postporođajni prolaps bešike je medicinski fenomen koji se javlja kada se bešika spušta iz svog uobičajenog anatomskog položaja. Ovo stanje je najčešće kod žena nakon porođaja, usled slabljenja mišića karličnog dna i ligamenata koji podržavaju bešiku. Posledica ovog spuštanja je pritisak na vaginu, što može dovesti do nelagodnosti i problema sa mokrenjem.

Incidenca postporođajnog prolapsa bešike je značajna među ženama koje su nedavno rodile, ali se može javiti i kod nulipara. Etiologija ovog stanja je multifaktorijalna i uključuje genetske predispozicije, prekomerno fizičko opterećenje tokom trudnoće i porođaja, kao i hormonalne fluktuacije karakteristične za gestacijski period. Simptomi postporođajnog prolapsa bešike mogu značajno uticati na kvalitet života pacijentkinje.

Međutim, postoje različite terapijske opcije koje mogu ublažiti simptome i poboljšati funkciju mokraćnog sistema. Rano prepoznavanje simptoma i pravovremeno obraćanje zdravstvenim stručnjacima ključno je za optimalno lečenje i prevenciju komplikacija.

Ključne tačke

  • Postporođajni prolaps bešike je stanje u kojem se bešika spušta ili izlazi iz normalnog položaja zbog oslabljenih mišića karlice.
  • Simptomi postporođajnog prolapsa bešike uključuju osećaj pritiska ili težine u donjem delu stomaka, inkontinenciju, bol u donjem delu leđa i otežano mokrenje.
  • Dijagnostikovanje postporođajnog prolapsa bešike obuhvata fizički pregled, uroflourometriju, ultrazvuk i cistoskopiju.
  • Konzervativno lečenje postporođajnog prolapsa bešike može uključivati vežbe karličnog dna, promene u ishrani, terapiju estrogenom i korišćenje vaginalnih konusa.
  • Hirurško lečenje postporođajnog prolapsa bešike može uključivati popravku vaginalnog zida, implantaciju mrežice ili ugradnju vaginalnog prstena.

Simptomi postporođajnog prolapsa bešike

Pritisak i Nelagodnost

Jedan od najčešćih simptoma je osećaj pritiska ili nelagodnosti u donjem delu stomaka ili karlice. Ovo može biti praćeno osećajem težine ili “ispadanja” bešike, posebno tokom fizičke aktivnosti ili stajanja.

Problemi sa kontrolom mokrenja

Žene sa postporođajnim prolapsom bešike takođe mogu imati probleme sa kontrolom mokrenja, uključujući inkontinenciju ili otežano pražnjenje bešike. Drugi simptomi postporođajnog prolapsa bešike mogu uključivati bol ili nelagodnost tokom seksualnog odnosa, kao i osećaj nepotpunog pražnjenja bešike nakon mokrenja.

Drugi simptomi i komplikacije

Ponekad se može javiti i urinarna infekcija ili bol u donjem delu leđa kao posledica ovog stanja.

Važnost dijagnoze i lečenja

Važno je da žene budu svesne ovih simptoma i da potraže medicinsku pomoć kako bi se dijagnostikovao postporođajni prolaps bešike i započelo odgovarajuće lečenje.

Kako se dijagnostikuje postporođajni prolaps bešike?

Dijagnoza postporođajnog prolapsa bešike obično se postavlja na osnovu simptoma koje žena doživljava, kao i fizičkog pregleda koji obavlja lekar. Tokom pregleda, lekar može tražiti da pacijentka napravi određene pokrete kako bi se utvrdilo da li postoji spuštanje bešike ili drugih organa karlice. Ponekad se može koristiti ultrazvuk ili druge dijagnostičke procedure kako bi se preciznije utvrdilo stanje bešike i drugih struktura karlice.

Pored fizičkog pregleda, lekar može tražiti od pacijentkinje da vodi dnevnik mokrenja kako bi se utvrdilo koliko često mokri, kolika je količina urina koju izlučuje i da li postoje problemi sa inkontinencijom. Ovo može pomoći lekaru da bolje razume stanje pacijentkinje i da preporuči odgovarajući tretman. Dijagnoza postporođajnog prolapsa bešike je važna kako bi se započelo odgovarajuće lečenje i sprečile komplikacije koje mogu nastati usled ovog stanja.

Konzervativno lečenje postporođajnog prolapsa bešike

Konzervativno lečenje postporođajnog prolapsa bešike obično uključuje promene u načinu života i korišćenje određenih terapijskih tehnika kako bi se olakšali simptomi i poboljšalo stanje bešike. Jedna od ključnih terapijskih metoda je vežbanje mišića karlice, koje može pomoći u jačanju mišića i ligamenata koji podržavaju bešiku. Fizioterapeut može preporučiti određene vežbe koje se mogu raditi kod kuće kako bi se poboljšala funkcija karlice i smanjili simptomi prolapsa.

Pored vežbanja, promene u ishrani i telesnoj aktivnosti takođe mogu biti deo konzervativnog lečenja postporođajnog prolapsa bešike. Ovo može uključivati gubitak telesne težine kod žena koje su prekomerno gojazne, kao i izbegavanje napornih fizičkih aktivnosti koje mogu dodatno opteretiti mišiće karlice. Takođe se preporučuje izbegavanje podizanja teških tereta i redovno pražnjenje bešike kako bi se smanjio pritisak na ovoj regiji.

Hirurško lečenje postporođajnog prolapsa bešike

U slučajevima kada konzervativno lečenje nije efikasno ili kada je prolaps bešike težak, hirurško lečenje može biti neophodno kako bi se rešio ovaj problem. Postoje različite hirurške procedure koje se mogu koristiti za lečenje postporođajnog prolapsa bešike, uključujući popravku vaginalnih zidova, vraćanje bešike u normalan položaj i uklanjanje viška tkiva koje pritiska na bešiku. Hirurško lečenje postporođajnog prolapsa bešike obično se obavlja pod opštom anestezijom i može zahtevati nekoliko nedelja oporavka nakon procedure.

Važno je da žene koje razmišljaju o hirurškom lečenju postporođajnog prolapsa bešike razgovaraju sa svojim lekarom o svim mogućnostima i rizicima kako bi doneli informisanu odluku o svom lečenju.

Vežbe za jačanje mišića karlice

Vežbe za jačanje mišića karlice

Ove vežbe obično uključuju kontrakcije mišića karlice, koje se mogu raditi kod kuće bez potrebe za specijalnom opremom. Fizioterapeut može preporučiti određeni program vežbi koji je prilagođen individualnim potrebama pacijentkinje kako bi se postigao najbolji efekat.

Važnost opšteg zdravlja

Pored vežbi za jačanje mišića karlice, važno je da žene vode računa o svom opštem zdravlju kako bi smanjile rizik od postporođajnog prolapsa bešike. Ovo može uključivati redovnu fizičku aktivnost, zdravu ishranu bogatu vlaknima i tečnostima, kao i izbegavanje pušenja i prekomernog konzumiranja alkohola.

Prevencija problema sa bešikom

Važno je da žene budu svesne značaja jačanja mišića karlice kako bi sprečile probleme sa bešikom nakon porođaja.

Prevencija postporođajnog prolapsa bešike

Prevencija postporođajnog prolapsa bešike može biti ključna za održavanje zdravlja karlice nakon porođaja. Jedna od najvažnijih preventivnih mera je redovno vežbanje mišića karlice tokom trudnoće i nakon porođaja kako bi se ojačali mišići koji podržavaju bešiku. Takođe je važno izbegavati prekomerni fizički napor tokom trudnoće i porođaja kako bi se smanjio rizik od oštećenja mišića karlice.

Pored vežbanja, važno je voditi računa o telesnoj težini tokom trudnoće i nakon porođaja kako bi se smanjio pritisak na mišiće karlice i bešiku. Redovne kontrole kod ginekologa takođe mogu pomoći u ranoj dijagnozi i lečenju eventualnih problema sa karlicom nakon porođaja. Prevencija postporođajnog prolapsa bešike je važna kako bi se održalo zdravlje karlice i sprečile komplikacije koje mogu nastati usled ovog stanja.

Često postavljana pitanja

Šta je postporođajni prolaps bešike?

Postporođajni prolaps bešike je stanje u kojem se bešika spušta ili izbočuje u vaginu nakon porođaja. Ovo se obično dešava zbog oslabljenih mišića karlice i vezivnog tkiva nakon porođaja.

Koji su simptomi postporođajnog prolapsa bešike?

Simptomi postporođajnog prolapsa bešike mogu uključivati osećaj pritiska ili težine u vagini, otežano mokrenje, inkontinenciju, bol u donjem delu stomaka ili donjem delu leđa, kao i osećaj nepotpunog pražnjenja bešike.

Kako se dijagnostikuje postporođajni prolaps bešike?

Postporođajni prolaps bešike se obično dijagnostikuje fizičkim pregledom ginekologa. Ponekad se može koristiti i ultrazvuk ili druge dijagnostičke procedure kako bi se utvrdio stepen prolapsa i eventualne druge komplikacije.

Kako se leči postporođajni prolaps bešike?

Lečenje postporođajnog prolapsa bešike može uključivati vežbe jačanja mišića karlice, korišćenje vaginalnih tegova, promene u načinu života i ishrane, kao i u nekim slučajevima hirurške zahvate. Važno je da se konsultujete sa ginekologom kako biste odabrali najbolji tretman za vaše stanje.

Kako prepoznati simptome laktostaze kod žena koje doje

Laktostaza je medicinski fenomen koji se javlja kod dojilja kada dolazi do zastoja mleka...

Kako prepoznati i lečiti albinizam kod beba

Albinizam je genetski poremećaj koji se karakteriše smanjenom ili potpunom odsutnošću proizvodnje melanina, pigmenta...

Zašto beba sisa kratko i često: Problemi sa dojenjem kod porodilja

Učestalo dojenje novorođenčadi je od ključnog značaja za njihov optimalan fizički i emocionalni razvoj....

- Reč našeg sponzora -

spot_img

OSTAVI KOMENTAR

Molimo unesite komentar!
Molimo Vas unestite Vaše ime