Stres u braku može dovesti do različitih problema, poput izgovaranja stvari koje kasnije žalimo, vikanja na decu, pretnji prema partneru, slanja nepromišljenih e-mailova, razvoja zdravstvenih problema, pa čak i fizičkog nasilja. Ali ne mora svaki problem sa besom biti toliko ozbiljan. Umesto toga, vaš bes može uključivati gubljenje vremena razmišljajući o uznemirujućim događajima, frustraciju u saobraćaju ili negodovanje o poslu.
Upravljanje besom ne znači nikada ne biti ljut. Umesto toga, podrazumeva učenje kako prepoznati, nositi se i izražavati svoj bes na zdrave i produktivne načine. Upravljanje besom je veština koju svako može naučiti. Čak i ako mislite da imate svoj bes pod kontrolom, uvek postoji prostor za poboljšanje.
Iako sam bes nije mentalna bolest, u nekim slučajevima, bes može biti povezan sa poremećajima raspoloženja, poremećajima upotrebe supstanci i drugim mentalnim zdravstvenim stanjima.
S obzirom da nekontrolisani bes često vodi agresivnom ponašanju, upravljanje besom koristi različite tehnike kako bi osoba mogla da se nosi sa mislima, osećanjima i ponašanjem na zdraviji i produktivniji način.
Dakle, možda se pitate, kako postati manje ljut? Iako promena možda neće doći preko noći, postoje brojne strategije koje možete koristiti da se nosite sa svojim besom.
Slede 10 strategija za upravljanje besom koje možete uključiti u svoj plan za kontrolu besa:
- Identifikujte okidače: Ako ste navikli da gubite živce, razmislite o stvarima koje izazivaju vaš bes. Duge linije, saobraćajne gužve, sarkastični komentari ili preterani umor su samo neke od stvari koje bi mogle skratiti vaš fitilj. Dok ne bi trebalo da krivite ljude ili spoljašnje okolnosti za svoju nesposobnost da ostanete mirni, razumijevanje stvari koje izazivaju vaš bes može vam pomoći da planirate u skladu sa tim.
- Razmislite da li je vaš bes koristan ili štetan: Pre nego što se bacite na akciju da se smirite, zapitajte se da li je vaš bes prijatelj ili neprijatelj. Ako svedočite kršenju nečijih prava ili ste u nezdravoj situaciji, vaš bes može biti koristan.
- Prepoznajte svoje znakove upozorenja: Ako ste kao neki ljudi, možda imate osećaj da vas bes pogodi u trenutku. Možda pređete od mirnog do besnog u jednom otkucaju srca. Ali verovatno postoje znakovi upozorenja kada je vaš bes na porastu. Prepoznavanje njih rano može vam pomoći da preduzmete akciju kako bi sprečili da vaš bes dosegne tačku ključanja.
- Udaljite se od situacije koja izaziva bes: Pokušaj da pobedite u argumentu ili da izdržite u nezdravoj situaciji samo će podstaći vaš bes. Jedna od najboljih vežbi za upravljanje besom je da se udaljite od situacije ako možete.
- Razgovarajte o svojim osećanjima: Ako postoji neko ko na vas ima umirujući efekat, razgovor o problemu ili izražavanje svojih osećanja toj osobi može biti korisno. Važno je napomenuti, međutim, da se može dogoditi da venting ima kontraefekat.
- Odradite brzi trening: Bes vam daje nalet energije. Jedna od najboljih vežbi za upravljanje besom je bukvalno vežbanje i bavljenje fizičkom aktivnošću. Bilo da idete na brzu šetnju ili idete u teretanu, vežbanje može sagoreti dodatnu napetost.
- Fokusirajte se na činjenice: Ljute misli dodaju gorivo vašem besu. Razmišljanje o stvarima poput: “Ne mogu to da podnesem. Ova saobraćajna gužva će sve upropastiti”, povećaće vašu frustraciju. Kada se nađete da razmišljate o stvarima koje podstiču vaš bes, preformulišite svoje misli.
- Odstupite se novom aktivnošću: Razmišljanje o uznemirujućoj situaciji podstiče ljute osećaje. Ako ste, na primer, imali loš dan na poslu, ponavljanje svega što je pošlo po zlu tokom cele večeri će vas držati u stanju frustracije.
- Dišite i opustite se: Postoji mnogo različitih vežbi za upravljanje besom koje uključuju opuštanje. Ključ je pronaći onu koja vam najbolje odgovara. Vežbe disanja i progresivno opuštanje mišića su dve uobičajene strategije za smanjenje napetosti.
- Priznajte svoju osnovnu emociju: Ponekad pomaže da se na trenutak zaustavite i razmislite o tome koje emocije bi mogle biti skrivene ispod vašeg besa. Bes često služi kao zaštitna maska koja vam pomaže da izbegnete osećanje bolnijih emocija, poput sramote, tuge i razočaranja.
Upravljanje stresom u braku može biti izazov, ali sa pravim alatima i strategijama, možete naučiti kako da se efikasno nosite sa stresom i održite zdrav i srećan brak.