Kako se zaštititi od akušerskog nasilja u Srbiji 2024?

Akušersko nasilje je ozbiljan problem u zdravstvenom sistemu Srbije koji utiče na trudnice, porodilje i novorođenčad. Ono obuhvata različite oblike zlostavljanja i diskriminacije tokom porođaja i postporođajnog perioda, uključujući fizičko, emocionalno, verbalno i seksualno nasilje. U Srbiji, akušersko nasilje je često nedovoljno prepoznato i prijavljeno.

Žene se suočavaju sa različitim oblicima nasilja, kao što su nedostatak informacija i pristanka za medicinske intervencije, grubo postupanje, ponižavanje i zanemarivanje. Posledice akušerskog nasilja mogu biti ozbiljne i dugoročne. One uključuju negativan uticaj na fizičko i mentalno zdravlje žena, smanjeno poverenje u zdravstveni sistem, povećan rizik od postporođajne depresije i drugih mentalnih zdravstvenih problema, kao i potencijalno smanjenje kvaliteta nege novorođenčadi.

Prepoznavanje i rešavanje problema akušerskog nasilja je ključno za unapređenje zdravstvene zaštite trudnica, porodilja i novorođenčadi u Srbiji. Potrebne su sistemske promene kako bi se osigurala adekvatna nega i podrška tokom trudnoće, porođaja i postporođajnog perioda.

Ključne tačke

  • Akušersko nasilje u Srbiji je problem koji se javlja kroz fizičko, verbalno, emocionalno i medicinsko zlostavljanje trudnica i porodilja.
  • Znakovi akušerskog nasilja mogu uključivati ignorisanje trudnice, nedostatak informacija o postupcima, prisilne medicinske intervencije i ponižavanje.
  • Za pomoć u slučaju akušerskog nasilja, trudnice i porodilje mogu se obratiti zdravstvenim ustanovama, organizacijama civilnog društva i pravnim institucijama.
  • Zakonski okviri za zaštitu od akušerskog nasilja u Srbiji uključuju Zakon o pacijentovim pravima i slobodama, kao i Zakon o zdravstvenoj zaštiti.
  • Edukacija o pravima trudnica i porodilja u Srbiji može se postići kroz radionice, edukativne materijale i kampanje koje promovišu osnaživanje žena u porođajnom procesu.

Kako prepoznati znakove akušerskog nasilja?

Fizičko nasilje

Fizičko nasilje može biti očigledno, poput grubog postupanja ili neadekvatne upotrebe medicinskih intervencija.

Emocionalno i verbalno nasilje

Emocionalno nasilje može se manifestovati kroz ponižavanje, omalovažavanje ili ignorisanje potreba trudnice ili porodilje. Verbalno nasilje može uključivati pretnje, vređanje ili upotrebu uvredljivog jezika.

Seksualno i ekonomsko nasilje

Seksualno nasilje može biti prisutno kroz nedostatak pristanka za medicinske intervencije ili neadekvatnu intimnu negu. Takođe, ekonomsko nasilje može biti prisutno kroz nedostatak pristupa adekvatnoj zdravstvenoj nezi zbog finansijskih ograničenja.

Važno je da trudnice, porodilje i njihovi partneri budu informisani o svojim pravima tokom porođaja i da budu svesni znakova akušerskog nasilja kako bi mogli da reaguju na vreme. Takođe, zdravstveni radnici treba da budu obučeni da prepoznaju znakove akušerskog nasilja i da pruže podršku ženama koje su izložene ovom obliku zlostavljanja.

Kako se obratiti za pomoć u slučaju akušerskog nasilja?

U slučaju akušerskog nasilja, važno je da trudnice, porodilje i njihovi partneri znaju kome mogu da se obrate za pomoć. Prvo, mogu se obratiti medicinskom osoblju u porodilištu kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo ili tražili dodatne informacije o postupcima koji su sprovedeni tokom porođaja. Takođe, mogu se obratiti patronažnoj sestri koja pruža podršku tokom postporođajnog perioda.

Ukoliko smatraju da su izložene zlostavljanju ili diskriminaciji, mogu se obratiti nadležnim institucijama poput Centra za socijalni rad ili policije. Takođe, postoji nekoliko organizacija civilnog društva koje pružaju podršku ženama koje su pretrpele akušersko nasilje. Ove organizacije pružaju emocionalnu podršku, pravne savete i informacije o pravima trudnica i porodilja.

Važno je da žene znaju da nisu same i da imaju pravo na podršku i zaštitu u slučaju akušerskog nasilja.

Zakonski okviri za zaštitu od akušerskog nasilja u Srbiji

Godina Broj prijava Broj osuđujućih presuda
2015 120 40
2016 150 60
2017 180 70
2018 200 80

U Srbiji, postoji zakonski okvir koji štiti trudnice, porodilje i novorođenčad od zlostavljanja i diskriminacije tokom porođaja. Zakon o pacijentovim pravima garantuje pravo na dostojanstven tretman, informisanost o svim medicinskim intervencijama i pravo na pristanak pre sprovođenja istih. Takođe, Zakon o zabrani diskriminacije štiti trudnice od bilo kakve vrste diskriminacije na osnovu pola, reproduktivnog statusa ili bilo kog drugog ličnog svojstva.

Pored toga, postoji Nacionalna strategija unapređenja položaja žena i unapređenja rodne ravnopravnosti koja ima za cilj unapređenje zdravlja žena tokom trudnoće, porođaja i postporođajnog perioda. Ova strategija takođe promoviše edukaciju zdravstvenih radnika o pravima trudnica i porodilja kako bi se smanjio broj slučajeva akušerskog nasilja u Srbiji.

Kako se edukovati o pravima trudnica i porodilja u Srbiji?

Edukacija o pravima trudnica i porodilja je ključna za prevenciju akušerskog nasilja u Srbiji. Trudnice i porodilje treba da budu informisane o svojim pravima tokom porođaja kako bi mogle da zahtevaju adekvatnu negu i podršku od zdravstvenih radnika. Postoje brojne organizacije civilnog društva koje pružaju besplatne radionice i edukativne materijale o pravima trudnica i porodilja, kao i o prevenciji akušerskog nasilja.

Takođe, važno je da zdravstveni radnici budu edukovani o pravima trudnica i porodilja kako bi mogli da pruže adekvatnu negu i podršku tokom porođaja. Kontinuirana edukacija zdravstvenih radnika o ljudskim pravima, rodnoj ravnopravnosti i etici u medicini može doprineti smanjenju slučajeva akušerskog nasilja u Srbiji.

Kako podržati žene koje su pretrpele akušersko nasilje?

Emocionalna podrška

Porodica, prijatelji i partneri mogu pružiti emocionalnu podršku ženama tako što će ih saslušati, verovati im i podržati ih u traženju pomoći.

Osanjanje žena da progovore

Takođe, važno je osnaćiti žene da progovore o svojim iskustvima kako bi se podigla svest o problemu akušerskog nasilja u društvu.

Profesionalna podrška

Pored toga, profesionalna podrška od strane psihologa ili savetnika može biti od velike pomoći ženama koje su pretrpele akušersko nasilje. Psihološka podrška može pomoći ženama da prevaziđu traume koje su doživele tokom porođaja i da se vrate normalnom životu.

Kako raditi na prevenciji akušerskog nasilja u Srbiji?

Prevencija akušerskog nasilja zahteva sistemski pristup koji uključuje obuku zdravstvenih radnika o ljudskim pravima, rodnoj ravnopravnosti i etici u medicini. Takođe, važno je unaprediti komunikaciju između trudnica/porodilja i zdravstvenih radnika kako bi se osiguralo da žene budu informisane o svim medicinskim intervencijama i da imaju pravo na pristanak pre sprovođenja istih. Pored toga, važno je promovisati rodnu ravnopravnost u društvu kako bi se smanjila diskriminacija trudnica i porodilja.

Edukacija mladih ljudi o ljudskim pravima, rodnoj ravnopravnosti i prevenciji nasilja takođe može doprineti smanjenju slučajeva akušerskog nasilja u budućnosti. U zaključku, akušersko nasilje predstavlja ozbiljan problem u Srbiji koji zahteva sveobuhvatan pristup kako bi se osiguralo da trudnice, porodilje i novorođenčad dobiju adekvatnu negu i podršku tokom porođaja i postporođajnog perioda. Važno je raditi na prevenciji akušerskog nasilja kroz edukaciju trudnica/porodilja, podršku ženama koje su pretrpele nasilje i unapređenje zakonskih okvira koji štite njihova prava.

Često postavljana pitanja

Šta je akušersko nasilje?

Akušersko nasilje se definiše kao bilo koji oblik fizičkog, verbalnog ili emocionalnog zlostavljanja ili zanemarivanja koje trudnica doživljava tokom trudnoće, porođaja ili postporođajnog perioda od strane medicinskog osoblja.

Kako trudnice mogu prepoznati akušersko nasilje?

Trudnice mogu prepoznati akušersko nasilje kroz iskustva koja uključuju nedostatak informacija o postupcima, nedostatak pristanka za medicinske intervencije, ponižavajuće ili omalovažavajuće komentare, fizičko zlostavljanje ili bilo kakvo ponašanje koje ih čini nelagodnim ili ugroženim.

Koja prava imaju trudnice u Srbiji da izbegnu akušersko nasilje?

Trudnice u Srbiji imaju pravo na informisani pristanak, privatnost, dostojanstvo, podršku tokom porođaja, kao i pravo da izraze svoje želje i potrebe u vezi sa porođajem. Takođe, imaju pravo da budu tretirane sa poštovanjem i da se informišu o svim medicinskim postupcima.

Kako trudnice mogu da se zaštite od akušerskog nasilja tokom porođaja?

Trudnice mogu da se zaštite od akušerskog nasilja tako što će biti informisane o svojim pravima, izražavati svoje želje i potrebe, postavljati pitanja medicinskom osoblju, tražiti drugo mišljenje i imati podršku svojih bližnjih ili stručnjaka za porođaj. Takođe, mogu da prijave bilo kakvo zlostavljanje ili zanemarivanje nadležnim institucijama.

Kako vakcinacija beba smanjuje širenje zaraznih bolesti u zajednici

Vakcinacija beba je ključna preventivna mera u javnom zdravstvu. Vakcine efikasno štite decu od...

Kada i zašto se daje vakcina protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja (DTaP) bebama

Vakcinacija protiv difterije, tetanusa i pertusisa (DTaP) je standardni deo programa imunizacije za odojčad...

Zašto su vakcine protiv rotavirusa ključne u prevenciji dečjih dijareja

Rotavirus je uzročnik virusnog gastroenteritisa koji prvenstveno pogađa decu mlađu od pet godina. Ovaj...

- Reč našeg sponzora -

spot_img

OSTAVI KOMENTAR

Molimo unesite komentar!
Molimo Vas unestite Vaše ime