Testiranje NIPT (Non-Invasive Prenatal Testing) je postalo ključni deo prenatalne nege i ima veliki značaj u otkrivanju mogućih genetskih abnormalnosti kod fetusa. Ovaj test je revolucionaran jer je neinvazivan, što znači da se vrši samo na osnovu uzorka majčine krvi, bez potrebe za invazivnim postupcima kao što su amniocenteza ili horionska biopsija. U ovom članku ćemo detaljnije objasniti šta je NIPT testiranje, kako se izvodi, kada se preporučuje, ko može da ga obavi, koliko je pouzdano i koji su rizici povezani sa ovim testom.
Ključne tačke
- NIPT testiranje je neinvazivni prenatalni test koji se koristi za otkrivanje hromozomskih abnormalnosti kod fetusa.
- NIPT test se izvodi uzimanjem uzorka krvi trudnice i analizom fetalne DNK koja se nalazi u krvi.
- Preporučuje se trudnicama koje su u povećanom riziku za hromozomske abnormalnosti ili ako postoji istorija genetskih poremećaja u porodici.
- Prednosti NIPT testiranja su visoka tačnost u otkrivanju hromozomskih abnormalnosti i niski rizik od komplikacija.
- NIPT testiranje je dostupno svim trudnicama koje žele da se testiraju, ali se često preporučuje samo onima koji su u povećanom riziku.
- NIPT test je veoma pouzdan u otkrivanju hromozomskih abnormalnosti, sa tačnošću od preko 99%.
- Rizici povezani sa NIPT testiranjem su veoma niski, ali postoji mogućnost lažno pozitivnih ili lažno negativnih rezultata.
- Za NIPT testiranje nije potrebna posebna priprema, ali se preporučuje da trudnica bude dobro informisana o samom testu i njegovim mogućim rezultatima.
- Rezultati NIPT testa se interpretiraju kao pozitivni ili negativni za određene hromozomske abnormalnosti.
- Nakon NIPT testiranja, ukoliko se otkrije hromozomska abnormalnost, trudnica će biti upućena na dalje testove i konsultacije sa genetičarom.
Šta je NIPT testiranje?
NIPT testiranje je neinvazivni prenatalni test koji se koristi za otkrivanje mogućih genetskih abnormalnosti kod fetusa. Ovaj test se izvodi na osnovu uzorka majčine krvi i analizira fetalnu DNK koja se nalazi u krvi majke. Na osnovu analize ove DNK, moguće je otkriti prisustvo određenih genetskih abnormalnosti kao što su Daunov sindrom, Edwards sindrom i Patau sindrom.
Kako se izvodi NIPT testiranje?
NIPT testiranje se sastoji od nekoliko koraka. Prvo, majka daje uzorak krvi koji se šalje u laboratoriju. U laboratoriji se izoluje fetalna DNK iz majčine krvi i vrši se analiza ove DNK. Analiza se obično vrši sekvenciranjem sledeće generacije (NGS), što omogućava detaljno ispitivanje fetalne DNK i otkrivanje mogućih genetskih abnormalnosti.
Kada se preporučuje NIPT testiranje?
NIPT testiranje se preporučuje u određenim situacijama, kao što su visokorizične trudnoće. Visokorizične trudnoće su one u kojima postoji povećan rizik od genetskih abnormalnosti kod fetusa, na osnovu faktora kao što su majčina starost, prethodne trudnoće sa genetskim abnormalnostima ili porodična istorija genetskih bolesti. Takođe, NIPT testiranje se može preporučiti i kod trudnica koje žele da saznaju više o genetskom zdravlju svog deteta.
Koje su prednosti NIPT testiranja?
NIPT testiranje ima mnoge prednosti u odnosu na druge prenatalne testove. Prvo, ovaj test je neinvazivan i ne nosi rizik od pobačaja ili drugih komplikacija koje mogu biti povezane sa invazivnim postupcima kao što su amniocenteza ili horionska biopsija. Takođe, NIPT testiranje je veoma precizno i može otkriti veliki broj genetskih abnormalnosti kod fetusa. Ovaj test takođe može biti obavljen veoma rano u trudnoći, što omogućava ranu dijagnozu i planiranje dalje nege.
Ko je pogodan za NIPT testiranje?
NIPT testiranje je pogodno za sve trudnice koje žele da saznaju više o genetskom zdravlju svog deteta. Međutim, postoji nekoliko faktora koji mogu uticati na tačnost rezultata ovog testa. Na primer, kod blizanačkih trudnoća, rezultati mogu biti manje precizni. Takođe, NIPT testiranje nije dostupno u svim zemljama i može biti skupo.
Koliko je pouzdano NIPT testiranje?
NIPT testiranje je veoma pouzdano u otkrivanju genetskih abnormalnosti kod fetusa. Studije su pokazale da ovaj test ima visoku osetljivost i specifičnost u otkrivanju Daunovog sindroma, Edwards sindroma i Patau sindroma. Međutim, važno je napomenuti da NIPT testiranje nije dijagnostički test i da pozitivan rezultat za određenu genetsku abnormalnost zahteva dalje potvrđivanje invazivnim postupcima kao što su amniocenteza ili horionska biopsija.
Koji su rizici povezani sa NIPT testiranjem?
NIPT testiranje je relativno sigurno i ne nosi velike rizike. Međutim, postoji mala verovatnoća lažno pozitivnih ili lažno negativnih rezultata. Lažno pozitivan rezultat može izazvati stres i anksioznost kod trudnice, dok lažno negativan rezultat može dovesti do propuštanja neke genetske abnormalnosti. Takođe, važno je napomenuti da NIPT testiranje ne može otkriti sve moguće genetske abnormalnosti i da dalje testiranje može biti potrebno u određenim slučajevima.
Kako se pripremiti za NIPT testiranje?
Pre NIPT testiranja, važno je dobiti genetsko savetovanje kako biste se informisali o svim aspektima ovog testa. Takođe, važno je razgovarati sa svojim zdravstvenim radnikom o svim pitanjima i briznama koje imate u vezi sa ovim testom. Pre uzimanja uzorka krvi, trebali biste biti informisani o svim pre-test instrukcijama, kao što su vreme uzimanja uzorka i eventualna ograničenja u ishrani ili lekovima.
Kako tumačiti rezultate NIPT testiranja?
Rezultati NIPT testiranja mogu biti pozitivni, negativni ili neodređeni. Pozitivan rezultat ukazuje na mogućnost prisustva određene genetske abnormalnosti kod fetusa, dok negativan rezultat ukazuje na nisku verovatnoću prisustva genetske abnormalnosti. Neodređeni rezultat znači da nije moguće doneti jasan zaključak na osnovu analize uzorka krvi i da je potrebno dalje testiranje.
Koji su sledeći koraci nakon NIPT testiranja?
Nakon NIPT testiranja, mogući ishodi mogu biti različiti. Ako je rezultat pozitivan, to može značiti da postoji povećan rizik od genetske abnormalnosti kod fetusa i da je potrebno dalje potvrđivanje invazivnim postupcima. Ako je rezultat negativan, to ukazuje na nisku verovatnoću prisustva genetske abnormalnosti, ali dalje testiranje može biti potrebno u određenim slučajevima. Važno je razgovarati sa svojim zdravstvenim radnikom o rezultatima i daljim koracima.
Zaključak
NIPT testiranje je revolucionarni prenatalni test koji omogućava rano otkrivanje mogućih genetskih abnormalnosti kod fetusa. Ovaj test je neinvazivan, precizan i siguran, što ga čini važnim alatom u prenatalnoj nezi. Međutim, važno je napomenuti da NIPT testiranje nije dijagnostički test i da pozitivan rezultat zahteva dalje potvrđivanje invazivnim postupcima. U svakom slučaju, važno je razgovarati sa svojim zdravstvenim radnikom o svim aspektima NIPT testiranja i doneti informisane odluke o daljoj nezi.
Često postavljana pitanja
Šta je Non-Invasive Prenatal Testing (NIPT)?
Non-Invasive Prenatal Testing (NIPT) je test koji se koristi za otkrivanje hromozomskih abnormalnosti kod fetusa. Ovaj test se obavlja na uzorku krvi majke i ne zahteva invazivne procedure kao što su amniocenteza ili horionska biopsija.
Kako funkcioniše NIPT?
NIPT se zasniva na analizi fetalne DNK koja se nalazi u krvi majke. Ovaj test može otkriti prisustvo tri hromozomske abnormalnosti: Downov sindrom, Edwards sindrom i Patau sindrom. Test takođe može otkriti i druge hromozomske abnormalnosti, kao što su Klinefelterov sindrom i Turnerov sindrom.
Kada se preporučuje NIPT?
NIPT se preporučuje trudnicama koje su u povećanom riziku od hromozomskih abnormalnosti, kao što su starije trudnice ili one koje imaju istoriju hromozomskih abnormalnosti u porodici. Takođe se može preporučiti trudnicama koje su imale abnormalne rezultate drugih testova, kao što su ultrazvuk ili testovi krvi.
Koliko je pouzdan NIPT?
NIPT je vrlo pouzdan test, sa stopom tačnosti od preko 99%. Međutim, kao i kod svih testova, postoji mala mogućnost lažno pozitivnih ili lažno negativnih rezultata.
Koliko traje NIPT?
NIPT se obično može obaviti u roku od nekoliko dana do nedelju dana. Rezultati se obično vraćaju u roku od 7-10 dana.
Koliko košta NIPT?
Cena NIPT-a može varirati u zavisnosti od zemlje i zdravstvenog osiguranja. U Srbiji, cena NIPT-a se kreće od 30.000 do 50.000 dinara.