Osma Nedelja Trudnoće: Formiranje Lica Bebe i Prvi Koraci ka Zdravoj Trudnoći

Osma nedelja trudnoće je tu. Materica je sada veličine pomorandže i moguće je da imate osećaj da se širite. Ako vam je ovo prva trudnoća, verovatno se još ništa ne vidi. Što ste više trudnoća imali sve ranije se vidi stomak, jer mišići i ligamenti u ovom periodu nisu više tako čvrsti kao kod prve trudnoće.

Nekad se u ovom periodu javljaju problemi sa kožom uključujući i bubuljice. Nemojte se brinuti jer to hormoni čine svoj. Ove promene će nestati ili posle prvog trimestra, kada se hormoni uravnoteže, ili, najkasnije, nakon trudnoće. Može se pojaviti pojačani vaginalni sekret, ali ako nije izmenjenog mirisa i ne smeta vam, nemojte se brinuti jer je to normalna pojava. Bradavice postaju nešto tamnije nego inače.

Vaša beba se menja iz dana u dan. Polako se formira lice, oči se sad bolje vide i postoje usne. Nazire se i vrh nosa. Najvažniji organi su već formirani – srce, mozak, pluća, bubrezi, jetra i creva. Počinju da se granaju bronhije. Srce vaše bebe se čuje na ultrazvuku, kuca oko dva puta brže od vašeg. Formirane su oči i uši, a beba može da otvara usta. Noge i ruke se miču i izdužuju, a beba dobija laktove. Na UZ se mogu videti mali pokreti glave i tela. Počinju da se obrazuju creva. Beba je velika oko 14 mm. Za više informacija o razvoju embriona u osmoj nedelji trudnoće, možete posetiti ovaj link (na engleskom jeziku) koji vodi do detaljnog članka na National Center for Biotechnology Information.

Osma nedelja trudnoće je i pravo vreme da počnete da razmišljate o svom prvom testu u trudnoći. Neinvazivni prenatalni test Verified je pouzdan i precizan test koji će vam već u 10. nedelji trudnoće dati informacije o tome da li se vaša beba pravilno razvija bez opasnosti od hromozomskih poremećaja.

Počnite redovno da se mažete neutralnim, hranljivim kremama. To će poboljšati elastičnost kože a i smanjiti napetost u grudima. Ako su problemi s kožom takvi da ne možete sa njima da se izborite, potražite savet dermatologa. Ne brinite previše, jer će svi ti problemi proći u drugom trimestru.

U ovom periodu trudnoće, važno je da obratite pažnju na ishranu. Zdrava ishrana je ključna za pravilan razvoj vaše bebe. Za više informacija o zdravoj ishrani u ranoj trudnoći, možete posetiti ovaj link (na engleskom jeziku) koji vodi do detaljnog članka na Healthline.

Takođe, veoma je važno da počnete sa blagim vežbama koje su bezbedne za trudnice. Vežbanje može pomoći u ublažavanju nekih simptoma trudnoće i pripremiti vaše telo za porođaj. Za više informacija o vežbama za rane nedelje trudnoće, možete posetiti ovaj link (na engleskom jeziku) koji vodi do detaljnog članka na What to Expect.

Dakle, dobrodošli u osmu nedelju trudnoće. Ovo je početak jednog neverovatnog putovanja, punog promena, otkrića i rasta. Spremni ste za ovu avanturu.

Ovaj članak je napisan uz konsultacije sa stručnjacima i pruža tačne i pouzdane informacije. Uvek se konsultujte sa svojim lekarom ili stručnjakom za dodatne informacije i savete koji su prilagođeni vašoj situaciji.

Kako vakcinacija beba smanjuje širenje zaraznih bolesti u zajednici

Vakcinacija beba je ključna preventivna mera u javnom zdravstvu. Vakcine efikasno štite decu od...

Kada i zašto se daje vakcina protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja (DTaP) bebama

Vakcinacija protiv difterije, tetanusa i pertusisa (DTaP) je standardni deo programa imunizacije za odojčad...

Zašto su vakcine protiv rotavirusa ključne u prevenciji dečjih dijareja

Rotavirus je uzročnik virusnog gastroenteritisa koji prvenstveno pogađa decu mlađu od pet godina. Ovaj...

- Reč našeg sponzora -

spot_img