Placenta previa je medicinski termin koji se odnosi na stanje u kojem se posteljica nalazi ispod fetusa, prekrivajući cerviks (grlić materice). Ovo stanje može biti veoma ozbiljno i može izazvati komplikacije tokom trudnoće. Placenta previa se obično dijagnostikuje tokom rutinskog ultrazvučnog pregleda, ali je važno da se ovo stanje otkrije što je ranije moguće kako bi se sprečile potencijalne komplikacije.
Ključne tačke
- Placenta previa je stanje u kojem se posteljica nalazi ispod fetusa, prekrivajući cerviks.
- Dijagnostikovanje placenta previa se vrši ultrazvukom, obično u drugom trimestru trudnoće.
- Moguće komplikacije placenta previe uključuju krvarenje, prevremeni porođaj i nisku težinu novorođenčeta.
- Ultrazvuk se preporučuje u drugom trimestru trudnoće, posebno ako postoji rizik od placenta previe.
- Ultrazvuk za dijagnozu placenta previa se vrši transvaginalno ili transabdominalno, u zavisnosti od gestacijske dobi i položaja posteljice.
- Ultrazvuk je pouzdan u dijagnostikovanju placenta previa, ali u nekim slučajevima može biti potrebno ponoviti pregled.
- Priprema za ultrazvuk uključuje punjenje bešike i izbegavanje mokrenja pre pregleda.
- Alternativne metode za dijagnozu placenta previa uključuju MRI i dopler ultrazvuk.
- Lečenje placenta previe može uključivati odmor u krevetu, hospitalizaciju, transfuziju krvi i carski rez.
- Prevencija placenta previe uključuje izbegavanje pušenja, droga i alkohola, kao i redovne prenatalne kontrole.
Šta je placenta previa?
Placenta previa je stanje u kojem se posteljica nalazi ispod fetusa, prekrivajući cerviks (grlić materice). Posteljica je organ koji obezbeđuje hranu i kiseonik fetusu tokom trudnoće. U normalnim uslovima, posteljica se nalazi na gornjem delu materice, ali kod placente previe dolazi do njenog spuštanja i prekrivanja cerviksa.
Postoje tri glavna tipa placente previe: potpuna, delimična i marginalna. Kod potpune placente previe, posteljica potpuno prekriva cerviks. Kod delimične placente previe, samo deo posteljice prekriva cerviks. Kod marginalne placente previe, posteljica je blizu cerviksa, ali ga ne prekriva u potpunosti.
Dijagnoza placente previe
Dijagnoza placente previe se obično postavlja tokom rutinskog ultrazvučnog pregleda. Ultrazvuk je neinvazivna metoda koja koristi zvučne talase za stvaranje slika unutrašnjih organa. Ovaj pregled omogućava lekarima da vide položaj posteljice i da utvrde da li postoji placenta previa.
Važno je da se placenta previa otkrije što je ranije moguće, jer može izazvati komplikacije tokom trudnoće. Rana dijagnoza omogućava lekarima da pravovremeno preduzmu mere za sprečavanje komplikacija i da pruže adekvatnu negu trudnici.
Moguće komplikacije placente previe
Komplikacija | Opis |
---|---|
Placenta previa | Placenta se nalazi ispod fetusa i prekriva cerviks |
Placenta accreta | Placenta se ne odvaja lako od zida materice nakon porođaja |
Placenta increta | Placenta prodire u mišićni zid materice nakon porođaja |
Placenta percreta | Placenta prodire kroz mišićni zid materice i može se vezati za druge organe |
Postpartalno krvarenje | Krvarenje nakon porođaja koje može biti uzrokovano komplikacijama placente |
Placenta previa može izazvati ozbiljne komplikacije kako za majku, tako i za bebu. Kod placente previe, postoji rizik od krvarenja tokom trudnoće i porođaja. Ovo krvarenje može biti opasno po život i može dovesti do anemije kod majke i nedostatka kiseonika kod bebe.
Takođe, placenta previa može dovesti do prevremenog porođaja ili potrebe za carskim rezom. U nekim slučajevima, beba može biti izložena riziku od infekcija ili drugih komplikacija zbog placente previe.
Važno je da se placenta previa pravilno prati i upravlja kako bi se smanjio rizik od komplikacija. Lekari će redovno pratiti položaj posteljice i krvarenje tokom trudnoće i preduzeti odgovarajuće mere zaštite.
Preporučeno vreme za ultrazvučnu dijagnozu placente previe
Ultrazvučna dijagnoza placente previe se obično vrši tokom rutinskog pregleda u drugom trimestru trudnoće, između 18. i 20. nedelje. Ovaj pregled omogućava lekarima da vide položaj posteljice i da utvrde da li postoji placenta previa.
Važno je da se ultrazvuk ponovi u trećem trimestru trudnoće kako bi se pratilo kretanje posteljice i utvrdilo da li je došlo do promene u njenom položaju. Ponovljeni ultrazvuk omogućava lekarima da pravovremeno preduzmu mere zaštite ako je potrebno.
Postupak ultrazvučne dijagnoze placente previe
Ultrazvučna dijagnoza placente previe se obično vrši transvaginalnim ili transabdominalnim ultrazvukom. Transvaginalni ultrazvuk se obično koristi u ranim fazama trudnoće, dok se transabdominalni ultrazvuk koristi kasnije tokom trudnoće.
Tokom transvaginalnog ultrazvuka, lekar će umetnuti mali senzor u vaginu kako bi se dobile slike unutrašnjih organa. Tokom transabdominalnog ultrazvuka, senzor će se postaviti na stomak trudnice i koristiti se gel kako bi se poboljšao prenos zvučnih talasa.
Pouzdanost ultrazvuka u dijagnostikovanju placente previe
Ultrazvuk je veoma pouzdana metoda za dijagnostikovanje placente previe. Studije su pokazale da je ultrazvuk tačan u prepoznavanju placente previe u oko 95% slučajeva.
Međutim, važno je napomenuti da ultrazvuk može imati određene ograničenja. Na primer, ako je posteljica veoma nisko postavljena ili ako je beba u nepovoljnom položaju, može biti teže dobiti jasnu sliku posteljice. U tim slučajevima, lekar može preporučiti ponovni ultrazvuk ili druge dijagnostičke testove.
Priprema za ultrazvuk za dijagnozu placente previe
Pre ultrazvučnog pregleda za dijagnozu placente previe, važno je da se pridržavate uputstava lekara. Obično će vam biti rečeno da ne jedete ništa nekoliko sati pre pregleda i da popijete određenu količinu vode kako biste napunili bešiku.
Takođe je važno da ponesete sve potrebne dokumente sa sobom, kao što su zdravstvena kartica i rezultati prethodnih pregleda. Ovo će pomoći lekarima da dobiju sve potrebne informacije o vašem zdravstvenom stanju i trudnoć
Alternativne metode za dijagnozu placente previe
Uz ultrazvuk, postoje i druge dijagnostičke metode koje se mogu koristiti za dijagnozu placente previe. Na primer, magnetna rezonanca (MR) može se koristiti za dobijanje detaljnijih slika posteljice i cerviksa.
Takođe, lekar može preporučiti amniocentezu ili biopsiju horionskih resica kako bi se utvrdilo da li postoji placenta previa. Ove procedure uključuju uzimanje uzorka amnionske tečnosti ili tkiva posteljice radi dalje analize.
Lečenje placente previe
Lečenje placente previe zavisi od ozbiljnosti stanja i gestacijske dobi trudnice. U nekim slučajevima, lekar može preporučiti mirovanje i izbegavanje fizičke aktivnosti kako bi se smanjio rizik od krvarenja.
U težim slučajevima, može biti potrebno hospitalizovanje i praćenje stanja trudnice. U nekim slučajevima, lekar može preporučiti carski rez kako bi se izbegao rizik od krvarenja tokom porođaja.
Važno je da se placenta previa pravilno upravlja i da se trudnica redovno prati kako bi se smanjio rizik od komplikacija. Lekari će redovno pratiti položaj posteljice i krvarenje tokom trudnoće i preduzeti odgovarajuće mere zaštite ako je potrebno.
Prevencija placente previe u trudnoći
Postoje određeni faktori rizika koji mogu povećati verovatnoću razvoja placente previe. Na primer, prethodna istorija placente previe, višestruka trudnoća, pušenje, prethodni carski rez ili prethodni pobačaj mogu povećati rizik od placente previe.
Da biste smanjili rizik od placente previe, važno je da vodite zdrav način života tokom trudnoće. To uključuje izbegavanje pušenja, konzumiranje zdrave ishrane, redovnu fizičku aktivnost i redovne prenatalne kontrole.
Zaključak
Placenta previa je ozbiljno stanje koje može izazvati komplikacije tokom trudnoće. Važno je da se ovo stanje otkrije što je ranije moguće kako bi se sprečile potencijalne komplikacije. Ultrazvuk je pouzdana metoda za dijagnozu placente previe i omogućava lekarima da pravovremeno preduzmu mere zaštite. Ako sumnjate da imate placenta previu, važno je da se obratite svom lekaru kako biste dobili odgovarajuću negu i praćenje.
Često postavljana pitanja
Šta je Placenta Previa?
Placenta Previa je stanje u kojem se posteljica nalazi ispod fetusa, prekrivajući delimično ili potpuno grlić materice.
Koje su posledice Placenta Previa?
Placenta Previa može dovesti do krvarenja tokom trudnoće i porođaja, što može biti opasno po život majke i deteta.
Kako se dijagnostikuje Placenta Previa?
Ultrazvuk se koristi za dijagnostikovanje Placenta Previa.
Kako se vrši ultrazvuk za dijagnozu Placenta Previa?
Ultrazvuk se vrši vaginalno, a lekar će tražiti posteljicu i proveriti da li se nalazi ispod fetusa.
Kada se obično vrši ultrazvuk za dijagnozu Placenta Previa?
Ultrazvuk za dijagnozu Placenta Previa se obično vrši u drugom trimestru trudnoće, oko 20. nedelje.
Da li je ultrazvuk za dijagnozu Placenta Previa bolan?
Ultrazvuk za dijagnozu Placenta Previa nije bolan, ali može biti neprijatan.
Da li je ultrazvuk za dijagnozu Placenta Previa štetan po fetus?
Ultrazvuk za dijagnozu Placenta Previa nije štetan po fetus.